Телефонуйте нам без вихідних:
Написати нам:
info@lawcenter.com.ua
Відправити заявку
place Працюємо з виїздом до Вас
Доставка документів безкоштовно

Реєстрація місця проживання особи в Україні. Прописка та виписка.

Реєстрація місця проживання

Реєстрація місця проживання, зняття з реєстрації, або "прописка" й "виписка" в Україні. Куди звертатися для реєстрації? Які документи потрібно подавати? У який строк потрібно зареєструватися за новим місцем проживання? Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію місця проживання та проживання без "прописки".

Куди звертатися для реєстрації місця проживання чи зняття з реєстрації?

Відповідно до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п.3 Правил реєстрації місця проживання реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради або сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено).
Згідно з ч.3 ст.6 Закону, п.8 Правил з питань «прописки» необхідно звертатися до органу реєстрації безпосередньо (тобто до відповідного органу місцевого самоврядування) або до центру надання адміністративних послуг, або ЦНАП.

Які документи необхідно подати для реєстрації місця проживання, або "прописки"?

Відповідно до ст. 6 Закону, пп. 9,18 Правил для реєстрації місця проживання необхідно подати:
1) письмову заяву;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;
Таким документом може бути паспорт громадянина України; тимчасове посвідчення громадянина України; посвідка на постійне або тимчасове проживання; посвідчення біженця тощо. Якщо питання стосується дитини у віці до 16 років – подається свідоцтво про народження.
3) квитанція про сплату адміністративного збору;
4) документи, що підтверджують право особи на проживання в даному житлі;
Таким документом може бути свідоцтво (витяг з реєстру) про право власності, ордер, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання.
У разі відсутності зазначених в цьому пункті документів реєстрація місця проживання особи може бути здійснена за згодою всіх власників житла. Зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітньої дитини за адресою реєстрації її батьків.
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (лише для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
6) заява про зняття з реєстрації попереднього місця проживання особи (лише у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання);
7) документ, що підтверджує повноваження особи як представника та документ, що посвідчує особу такого представника (лише у разі подання заяви не особисто, а представником). Найчастіше таким документом є нотаріальна довіреність. Цей пункт не поширюється на випадки, коли документи про реєстрацію подаються батьками або усиновлювачами малолітньої дитини. Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Які документи необхідно подати для зняття з реєстрації місця проживання, або "виписки"?

Для зняття з реєстрації місця проживання подаються наступні документи:
1) документ, який є підставою для зняття з реєстрації;
Найчастіше таким документом є заява. Також у відповідних випадках це може бути свідоцтва про смерть; судове рішення про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; інші документи, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням (наприклад, закінчення строку дії договору оренди житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (для гуртожитків на час навчання), відчуження житла).
2) документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання;
3) квитанція про сплату адміністративного збору;
4) військовий квиток або посвідчення про приписку;
5) документ, що підтверджує повноваження особи як представника та документ, що посвідчує особу такого представника (нотаріальна довіреність);
Цей пункт не поширюється на випадки, коли документи про реєстрацію подаються батьками або усиновлювачами малолітньої дитини.

Також необхідно звернути увагу на деякі особливості окремих випадків зняття з реєстрації дітей:
- У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, якій не виповнилося 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, (тобто необхідний візит обох батьків до органу реєстрації) або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
- Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
- Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.

У який строк після зняття з реєстрації необхідно зареєструватися за новим місцем проживання?

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону та п.4 Правил особа зобов’язана зареєструвати своє місце проживання протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації попереднього місця проживання та прибуття до нового. Про цей строк можна не думати, якщо, як зазначалося вище, здійснити реєстрацію за новим місцем проживання одночасно зі зняттям з реєстрації за старою адресою.
Новонароджена дитина має бути зареєстрована за місцем проживання батьками протягом 3 місяців з дня державної реєстрації її народження.

Відповідальність за несвоєчасну реєстрацію місця проживання та проживання без реєстрації.

Відповідальність за проживання без реєстрації місця проживання передбачена ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо таке правопорушення вчинене вперше, то воно тягне за собою лише попередження, якщо ж повторно (тобто особою, яку протягом року вже притягали до відповідальності за це), – законом передбачено накладення штрафу від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.).

Якщо особа проживає у кількох місцях, вона реєструється, або «прописується» за власним вибором за однією з цих адрес. Саме за цією зареєстрованою адресою проживання і буде вестися офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції особі.

Джерело: Юрконсалтцентр

10.12.2017