Телефонуйте нам без вихідних:
Написати нам:
info@lawcenter.com.ua
Відправити заявку
place Працюємо з виїздом до Вас
Доставка документів безкоштовно

Фінансова відповідальність, штрафи за порушення трудового законодавства у 2018 році

Штрафи за порушення трудового законодавства 2018

Яку фінансову відповідальність за порушення трудового законодавства несуть роботодавці? Які розміри штрафів за порушення трудового законодавства у 2018 році? Яка відповідальність за допуск одного працівника до роботи без трудового договору? Як і куди подати повідомлення про прийняття працівника на роботу? Який орган має право накладати штрафи та який порядок виконання?

Згідно з ухваленим Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата з 01.01.2018 становитиме у місячному розмірі – 3 723 грн. та у погодинному розмірі – 22,41 грн. Із зміною мінімальної зарплати зміниться і розмір фінансових санкцій.

Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
  • на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

30 мінімальних зарплат за кожного працівника - 111 690 грн (якщо мінімальна зарплата 3 723 грн) за наступні порушення:

  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;

10 мінімальних зарплат за кожного працівника - 37 230 грн (при мінімальній зарплаті 3723 грн у 2018 році) за:

  • недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);

3 мінімальні зарплати - 11 169 грн (при мінімальній зарплаті 3723 грн у 2018 році) за такі види порушень:

  • порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю більш як за один місяць,
  • виплата їх не в повному обсязі.

10 мінімальних зарплат за кожного працівника - 37 230 грн (при мінімальній зарплаті 3723 грн у 2018 році) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
1 мінімальна зарплата (3 723 грн у 2018 році) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.

Особливу увагу рекомендуємо приділити правильному оформленню наказу про прийняття працівника на роботу, оскільки за можливе визнання наказу недійсним підприємству загрожує штраф у 111 690 грн. Якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 3 723 грн.

Крім того, статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення України передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8 500 грн до 17 000 грн за фактичний допуск працівника без трудового договору.

Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 128 690 грн (111 690 грн + 17 000 грн) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді. Не надання або несвоєчасне надання повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу коштує 3 723 грн фінансового штрафу і до 1 700 грн адміністративного штрафу.

Відповідно до ст. 265 КЗпП України за недопущення до проведення перевірки з питань оформлення трудових відносин юридичні особи несуть відповідальність у вигляді штрафу у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, у 2018 році - 372 300 грн.

Штрафи накладає Управління Держпраці на підставі винесених постанов у ході планової чи позапланової перевірки роботодавця, а виконання цих постанов покладається на Державну виконавчу службу. Штрафи мають право накладати посадові особи Управління Держпраці. Інспектори праці позбавлені таких повноважень, а лише оформляють акти перевірки з описом порушень трудового законодавства, які передаються керівництву Управління Держпраці для розгляду та прийняття рішення.

Джерело: Юрконсалтцентр

28.02.2018