Телефонуйте нам без вихідних:
Написати нам:
info@lawcenter.com.ua
Відправити заявку
place Працюємо з виїздом до Вас
Доставка документів безкоштовно

Зміни в законодавстві в 2018 році

Зміни в законодавстві 2018Які зміни в українському законодавстві набувають чинності з 1 січня 2018 року? Зміни до податкового кодексу, зміни до трудового законодавства, що нового в пенсійному законодавстві, збільшення мінімальної заробітної плати та збільшення бази податкових нарахувань.

1. Зміни до Податкового кодексу

Згідно із законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», з 1 січня 2018 року набули чинності наступні зміни до законодавства:

  • Змінюється порядок виплати дивідендів нерезидентам платниками єдиного податку, а також скасовано авансовий внесок при їх виплаті.
  • Підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби та обов’язки з виплати акцизного податку з тютюнових виробів.
  • Дозволяється ввозити електромобілі без сплати ПДВ і акцизу.
  • Збільшено поріг для віднесення до великих платників податків. Так, тепер таким вважатиметься платник з обігом за останні чотири квартали понад 50 млн євро або сумою всіх податків, зборів і платежів до держбюджету понад 1 млн євро за умови, що без митних платежів ця сума перевищує 500 000 євро.
  • Призупинено на два місяці дію механізму блокування ПДВ-накладних. Так, до 1 березня 2018 року Кабінет міністрів має розробити нові критерії, після чого система відновить свою роботу.

Також податкові нововведення передбачають: поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби - на 29,7 %; підвищення ставок екологічного податку – на 11,2 %, рентної плати (крім видобування корисних копалин) – на 16,8 %; запроваджується 24-місячне відстрочення на сплату ПДВ під час імпорту деяких категорій обладнання; без сплати мита можна буде отримати не більше трьох відправлень вартістю по 150 євро (з 1 січня 2019 року); безмитне ввезення товарів через аеропорти на 1000 євро, під час в’їзду через інші пункти пропуску обмеження – 500 євро та 50 кг ваги; на 5 років звільняються від ПДВ й акцизу операції з імпорту електромобілів; для фармацевтичної галузі розширили сферу застосування ставки ПДВ у 7 %, у тому числі на імпорт і продаж медвиробів; для IT-бізнесу розширили пільгу з ПДВ на постачання програмної продукції; повернення до тестового режиму механізму зупинення реєстрації податкових накладних тощо.

2. Збільшено максимальну базу нарахування ЄСВ

Нововведення пов’язані з пенсійною реформою (Закон України від 3.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (набрав чинності 1.01.2018)).
Максимальну величину бази нарахування ЄСВ збільшено з 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 15 розмірів мінімальної заробітної плати.

3. Оновлено форму декларації про доходи

Із 2018 року почне діяти нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи (наказ Мінфіну від 6.06.2017 № 556).

Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначений статтею 179 Податкового кодексу України.

Читайте у нашому матеріалі: Хто повинен подавати декларацію про доходи, хто звільнений від декларування, способи і строки подання податкової декларації.

4. Змінено порядок розкриття банківської таємниці

Відповідні зміни передбачено постановою НБУ від 4.12.2017 № 124. Національний банк удосконалив порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю.

Відповідно до цієї постанови банки надають інформацію стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу за вимогою органів прокуратури України, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Антимонопольного комітету України про надання такої інформації в електронному вигляді, згідно з вимогами, викладеними у додатку до цих Правил.

Банк зобов’язаний також надати інформацію органам державної виконавчої служби, приватним виконавцям в обсязі, порядку та у випадках, визначених у статті 62 Закону про банки.

5. Нові стандарти бухобліку і фінзвітності.

Так, з 1 січня 2018 року набув чинності закон України «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень». Відповідно до новацій, звітність за міжнародними стандартами (МСФЗ) складатимуть підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, підприємства, які здійснюють діяльність з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Для цілей бухобліку визначено нову класифікацію поділу суб’єктів господарювання за критерієм їхніх розмірів: мікропідприємства, малі, середні або великі підприємства.

6. Змінюється порядок подання фінзвітності

Відповідні зміни передбачено Законом України від 5.10.2017 № 2164-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо удосконалення деяких положень» (набрав чинності 1.01.2018).

Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Законом, зокрема, передбачено подання звіту про платежі на користь держави та звіту про управління; запроваджуються критерії для розподілу підприємств на мікропідприємства, малі, середні або великі; на вимогу користувачів фінансову звітність може бути додатково переведено в іноземну валюту тощо.

7. Держбюджет-2018 та збільшення мінімальної заробітної плати

Закон України від 7.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (набрав чинності 1.01.2018).

Розмір мінімальної заробітної плати збільшено та становитиме з 1 січня 3723 грн. Відповідно, зміняться всі похідні показники, до яких належать: розмір фінансових санкцій за порушення трудового законодавства, поріг індексації зарплати, мінімальний розмір ЄСВ, відшкодування втраченого заробітку, оплата вільних від роботи днів під час навчання, вихідна допомога тощо. Прожитковий мінімум для працездатних осіб становитиме: з 1 січня – 1762 грн, з 1 липня – 1841 грн, з 1 грудня – 1921 грн.

Закон «Про Державний бюджет України на 2018 рік»  враховує:
– зростання ВВП на 3 %, індекс споживчих цін 110,9 %, граничний обсяг державного боргу 60 % ВВП, дефіцит держбюджету 2,4 % ВВП;
– зростання доходів державного бюджету на 19,0 % порівняно з 2017 роком та зростання видатків держбюджету на 17,9 %.
– основні показники бюджету: доходи – 917,9 млрд. грн, витрати – 991,7 млрд. грн, дефіцит – 80,6 млн. грн, ВВП – 3 332,3 млрд. грн.

8. Зміни в пенсійному законодавстві

Починаючи з 1 січня 2018 року для набуття права на пенсію за віком при досягненні 60-ти років необхідним є наявність страхового стажу не менше ніж 25 років.

Мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які досягли 65-річного віку, встановлюється відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування» № 1058 з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли 65-річного віку, мінімальний розмір пенсії за віком, за наявності у чоловіка 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, буде встановлено у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної Законом, і не має бути меншим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

9. Вступають в дію зміни до ПДР

Із 1 січня 2018 року зменшено максимально дозволену швидкість у населених пунктах із 60 до 50 км/год. Зміни передбачено постановою Кабміну від 10.11.2017 № 883.

10. Зміна механізму стягненні аліментів

Також у 2018 році очікуються зміни механізму стягнення аліментів. Так, на початку року президент підписав закон про аліменти, опубліковано його було 6 січня 2018 року, а 6 лютого цього року, документ набере чинності. Документ, зокрема, передбачає  обмежити право виїзду боржників зі сплати аліментів за межі України та керування транспортними засобами.

Джерело: Юрконсалтцентр

Питання та коментарі ()